Amarylis i hippeastrum

Dziękujemy!

Amarylis i hippeastrum , dwie rośliny o prawie identycznych kwiatostanach i sposobie uprawy, natomiast Hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a Amaryllis z południowej części Afryki. Często uznawane za jedną odmianę. Są to rośliny głównie doniczkowe, ślicznie zdobiące parapety naszych domów. Kwiaty amarylisa są nieco drobniejsze (do 12 sztuk na pęd), za to przepięknie pachnące. Hippeastrum natomiast nie pachnie, ale jego kwiaty są znacznie większe i bardziej okazałe (do 4 sztuk na pęd). Oba są jednak identycznie skonstruowane. Złożone z sześciu płatków wyrastających dookoła grupki pylników. Każda z roślin doniczkowych wypuszcza jeden pęd kwiatostanowy, wokół którego układają się kwiaty. Amarylis ma też troszeczkę drobniejsze liście.
Pielęgnacja

Od momentu posadzenia cebul (uniwersalna ziemia do kwiatów, 1/3 wysokości cebuli wystająca nad ziemią, doniczka nie musi być wiele większa od cebuli – ok. 2-3 cm do średnicy, ale zalecane jest na dnie podłoże drenażowe odprowadzające nadmiar wody) kwiaty wyrastają przez 6-8 tygodni. W tym czasie dobrze jest zapewnić temperaturę na poziomie 20-23’C i dobrze nasłonecznione stanowisko. W czasie kwitnienia, należy przenieś je do chłodniejszego miejsca ok. 18’C i lekko zaciemnionego – nie należy wystawiać na ostre słońce. W takich warunkach mogą wytrzymać nawet do połowy sierpnia.

Amarylis i hippeastrum wymagają odpoczynku

Są roślinami wieloletnimi, ale tylko pod warunkiem, że damy im odpocząć po kwitnieniu. Przekwitnięte kwiaty usuwamy, aby roślina nie wydała nasion. Zostawiamy jednak łodygę, aby wszystkie składniki mineralne wróciły do cebuli. Stopniowo mniej podlewamy i odrywamy uschnięte liście. W tym czasie mogą pojawić się obok cebulki przybyszowe w celu późniejszego rozmnażania. Gdy zostanie nam już sama cebula, możemy ją wykopać i przez okres 2-3 miesięcy przechowywać w temperaturze 12-15’C w przewiewnej skrzynce. Po tym czasie możemy na nowo zacząć uprawę. Są ogrodnicy który decydują się uprawiać te rośliny w ogrodzie, należy jednak pamiętać, że wytrzymają jedynie do -5’C i trzeba zapewnić im odpowiednie warunki nasłonecznienia, tak jak w przypadku doniczek.Galeria


obrazy pobrane z swiatkwiatow pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *