Lilia drzewiasta

4.7/5 - (3 votes)

Wielu z Was zgodzi się, że lilie należą do grupy kwiatów, które idealnie ozdabiają nasze otoczenie. Dzięki swoim urokliwym kwiatom i intensywnym, przyjemnym zapachom roztaczają w około siebie wspaniałą aurę. Dlatego przez lata działkowcy dzięki krzyżówkom stworzyli jeszcze ładniejsze, bardziej imponujące okazy – m.in. lilię drzewiastą.
Wygląd i budowa

Dlaczego drzewiasta? Bo jej wysokość dochodzi nawet do 2,5 metra. Składa się z pojedynczej, grubej, sztywnej łodygi. Zakończona jest ona wielkimi, rozłożystymi w kształcie lejka kwiatami. Zależny od warunków jakie im się stworzy, kwiatostan liczy od 10 do 50 kwiatów. Także od tego jakie warunki rozrostu zapewnimy, zależy wielkość kwiatów – w kiepskich kwiaty będą niewielkie bo ok 10 cm, w rewelacyjnych mogą osiągać nawet pół metra średnicy.

Lilia drzewiasta – warunki uprawy.

Powstała w wyniku połączenia lilii trąbkowych i orientalnych – co daje im dość dobrą odporność na choroby i szkodniki, a także niskie temperatury (co akurat w naszym rejonie jest dużym plusem, bo na zimę wystarczy okryć miejsce wkopania cebul. Lubi stanowiska nasłonecznione i ze względu na swoje imponujące rozmiary – osłonięte od wiatru, który mógłby je połamać. Gleba żyzna, bogata w minerały, wilgotna, ale z warstwą przepuszczalną by nie stały w wodzie. Mogą być posadzone także w słabszych glebach, ale będzie to miało wpływ na wielkość roślin i kwiatów. Lilie drzewiaste mogą być posadzone w jednym miejscu nawet przez 5-8 lat. Ze względu na swoje rozmiary i kwiaty, musi być wspomagana nawozami do kwiatów kwitnących i podlewana. Ogólnie uprawa nie jest zbyt wymagająca, a efekt jaki można uzyskać robi niesamowite wrażenie.

PROMOCJA! Cebulki lilii drzewiastych, mix kolorów za jedyne 4.99 zł/szt.!

Promocja ograniczona czasowo lub do wyczerpania zapasów.


Obrazy pobrane z www e-ogrodek pl oraz pixabay com

Odmiany:

  • Purple Prince – ciemnofioletowa barwa, z zielonym środkiem
  • Pretty Woman – śnieżnobiała barwa licznych kwiatów
  • Morini – duże, pachnące i pomarańczowe kwiaty
  • Debby – ogromne, żółto-czerwone kwiaty
  • Friso – śnieżnobiałe kwiaty z intensywnym różowym paskiem
  • Honeymoon – żółte, liczne kwiatostany