Alstremeria (lilia Inków)

4.6/5 - (7 votes)

Alstroemeria (pisownia łacińska) ma kilka odmian m.in. SUMMER Breeze lub Red a także Indian summer. W zależności od odmiany osiąga swoją wysokość między 30 a 150 cm (zwyczajowo rośnie do około metra). Może być uprawiana w ogrodzie, na tarasie czy w donicach. Charakteryzuje się przepięknymi kwiatami, które są bardzo trwałe. Dobrze prowadzona (a uprawa nie należy do najłatwiejszych) potrafi się odwdzięczyć w cudny sposób – kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Lilia Inków ma swoje pochodzenie w Ameryce Południowej i chociaż do Europy została sprowadzona już w XVII w. to na naszym terenie wciąż jest mało popularna, pomimo, że dostępna w sprzedaży (także w naszym Centrum).
Kolory są bardzo zróżnicowane, kwiaty występują w kolorach pomarańczowych, żółtych, białych, różowych, łososiowych, fioletowych i czerwonych. Płatki są często nakrapiane lub plamiaste. Tworzy kwiatostany o maksymalnie 15 kwiatach. Kwitnie po 3 miesiącach od posadzenia (do gruntu najlepiej wsadzać w marcu, wtedy gwarantują najdłuższe kwitnienie). Odmiany z Chile, po odpowiednim przygotowaniu na zimę, powinny przetrwać przymrozki, odmiany Brazylijskie niestety nie dadzą rady – sorry, taki mamy klimat 🙂 .

Uprawa Alstroemeria

Ziemia lekko kwaśna, próchniczna, na warstwie drenażu. Stanowisko dobrze oświetlone, ale nie pełne słońce. Podlewany regularne, by ziemia stale była lekko wilgotna – drenaż powinien uniemożliwić stanie w w wodzie. Od późnej wiosny do końca lata należy je nawozić, na przykład podając nawozy w płynie co 2-3 tygodnie. Optymalne są nawozy ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, zawierające mikroelementy – które także doradzą Państwu nasi Pracownicy.

Są to piękne kwiaty, które nadają się jako kwiaty cięte do wazonu i przy odpowiednich warunkach nasłonecznienia i wymiany wody, potrafią ozdabiać mieszkanie nawet do 2 tygodni.